5 pięknych dodatków do salonu w stylu kolonialnym

5 pięknych dodatków do salonu w stylu kolonialnym 5/5 (100%) 1 vote

Nie od dziś wiadomo, że styl wnętrza budują nie tylko kolory ścian i oryginalne meble, ale również umiejętnie dobrane dodatki. W salonie w stylu kolonialnym przyciągające uwagę bibeloty, świeczniki czy figurki są szczególnie mile widziane.

W dawnych kolonialnych salonach można było spotkać oryginalne indyjskie dzieła sztuki, które europejscy kolonizatorzy nabywali u rodowitej ludności skolonizowanych przez nich terenów. Obok nich widniały elementy wystroju przywiezione z Europy, które miały im przypominać opuszczony kraj. Jeśli i ty marzysz o takich dodatkach, z pomocą przyjdą ci sklepy internetowe i stacjonarne, a także wszelkiego rodzaju targi staroci czy aukcje. A jeśli posiadasz talent, możesz sama pokusić się o zrobienie ozdoby przywodzącej na myśl odległe – zarówno w czasie, jak i w przestrzeni – domostwa europejskich osadników.

1. Świecznik z brązu

postarzany świecznik z brązu

źródło: pinterest.com

Postarzany świecznik z brązu pokryty patyną nada twojemu kolonialnemu salonowi nieco tak pożądanej tajemniczości. Ten misternie zdobiony świecznik wspaniale będzie się prezentował na stole lub komodzie nie tylko w salonie, ale też w gabinecie w stylu kolonialnym.

2. Portret w drewnianej ramie

obraz w drewnianej ramie

źródło: pinterest.com

W mieszkaniach europejskich kolonizatorów nie mogło zabraknąć portretów. Najczęściej przedstawiały one ich rodzinę i przodków. Bardzo często portretowane były dzieci. Gustowny i wyglądający na stary obraz przedstawiający żyjącą w XIX w. dziewczynkę to idealny wybór. Możesz też sama postarzyć wydrukowany portret, metoda decoupage daje ci wiele możliwości.

3. Porcelanowa lalka

lalka z porcelany i materiału

źródło: pinterest.com

Lalki nie są zarezerwowane li tylko dla małych dziewczynek. Stylowa porcelanowa dama ubrana w starannie uszyty strój z epoki, może zagościć w którymś kąciku twojego kolonialnego pokoju dziennego.

4. Haftowana poduszka

poduszka haftowana w kolonialne motywy

źródło: pinterest.com

Na salonowej kanapie możesz umieścić jedną lub dwie poduszki posiadające nadruk, a najlepiej ręczny haft, nawiązujący do odległych krain takich, jak np. Indie. Na zaprezentowanej tutaj poduszce możesz ujrzeć egzotyczną roślinność oraz spacerującego słonia indyjskiego. Są to jedne z najpopularniejszych motywów, które pojawiają się na narzutach, poduszkach czy zasłonach. A może lubisz haftować? Jeśli tak, rozejrzyj się za odpowiednimi wzorami i sama stwórz niepowtarzalną kolonialną poduszkę.

5. Figurka słonia

słoń indyjski figurka

źródło: pinterest.com

Słoń może pojawić się także w postaci figurki, którą postawisz w swoim salonie w widocznym miejscu. Najpopularniejsze spośród nich przedstawiają słonia przystrojonego tradycyjnym okryciem, w które ubierano te zwierzęta przy okazji różnych uroczystości i nie tylko. Szczególnie pięknie wyglądają słonie bogate w pozłacane elementy.

 

Podobne porady